Conferinţe prepascale la Timişoara

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, joi, 28 martie, la Timişoara a debutat ciclul de conferinţe prepascale sub genericul “Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, promotori ai libertăţii religioase şi susţinători ai Bisericii”, organizate de Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara, în colaborare cu Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei. Prima conferinţă a fost susţinută de pr. conf. dr. Nicolae Morar, de la Facultatea de Teologie din Timişoara şi a purtat titlul „Creştinism şi politeism în perioada lui Constantin cel Mare şi după el”. Evenimentul a avut loc în prezenţa a numeroşi studenţi şi profesori de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din Timişoara şi s-a desfăşurat în amfiteatrul „ G.I. Tohăneanu” al Universităţii de Vest din Timişoara. În încheierea conferinţei, corul studenţilor teologi, condus de diac. Laurian Popa, a susţinut un recital coral specific perioadei Postului Mare. Seria de conferinţa va continua săptămâna viitoare cu o nouă temă dedicată Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, ce va fi susţinută de lect. dr. Remus Feraru, de la Facultatea de Teologie din Timişoara.

Comments are closed.