Întrunirea Consiliului Eparhial la Timişoara

Consiliul Eparhial al Arhiepiscopiei Timişoarei s-a întrunit în şedinţă de lucru joi, 28 martie 2013 pentru a analiza problemele curente ale secţiilor administrativ-bisericească, culturală, învăţămînt, economică, de asistentă socială şi juridică. Cu acest prilej au fost prezentate hotărârile aduse de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în şedinţa din luna martie. Totodată s-au luat hotărâri privind înfiinţarea unor posturi de preot, dar au fost analizate şi abaterile disciplinare ale unor preoţi din cadrul eparhiei. De asemenea au fost rezolvate problemele cu privire la personalul neclerical şi s-au adus în discuţie anumite aspecte foarte importante în legătură cu admiterea la Liceul Teologic şi la Facultatea de Teologie din Timişoara. Au fost prezentate unele aspecte cu privire la examenul de capacitate preoţească organizat în luna martie, şi s-a creat cadrul organizatoric pentru participarea elevilor din Arhiepiscopia Timişoarei la Olimpiada de Religie de la Cluj şi pentru Concursul „Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş”, editia a II- a. În final au fost prezentate informaţii cu privire la Proiectul FORTE, derulat în Patriarhia Română şi la cursurile organizate de Centrul Naţional Pentru Formare Continuă „Dumitru Stăniloae”. Tot în cadrul întâlnirii au fost aprobate contractele de arendare şi închiriere înainte de parohiile din Arhiepiscopia Timişoarei.

Comments are closed.