Consiliul eparhial întrunit la Timişoara

        Consiliul eparhial al Arhiepiscopiei Timişoarei s-a întrunit marţi, 2 octombrie, în şedinţă lunară de lucru. Din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, şedinţa a fost prezidată de Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

Pe ordinea de zi a întâlnirii au fost dezbătute mai multe probleme curente ale secţiilor administrativ- bisericească, culturală, economică, patrimoniu, asistenţă socială şi juridică. Dintre acestea amintim, prezentarea rezultatului examenului de selecţie pentru ocuparea postului vacant de preot de la parohia Timişoara- Dacia, protopopiatul Timişoara I, precum şi a rezultatelor examenului de capacitate preoţească susţinut în data de 25 septembrie a.c. De asemenea, au fost prezentate informaţii privind manifestările culturale organizate în luna septembrie de Arhiepiscopia Timişoarei, dar şi date privind proiectele demarate în această perioadă de sectorul social al eparhiei.

Comments are closed.