Credincioșii timișoreni s-au reunit în rugăciune

După două luni cât a durat starea de urgență generată de răspândirea noului coronavirus, credincioșii timișoreni s-au reunit în rugăciune, în parcul din proximitatea Catedralei mitropolitane din capitala Banatului. Pe lângă credincioși, care au respectat distanțarea socială și măsurile de protecție, la Dumnezeiasca Liturghie din Duminica a 5-a după Sfintele Paști, a fost prezent și Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului.

După citirea fragmentului evanghelic ce redă convorbirea dintre Hristos și femeia samarineancă, Ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură, evidențiind faptul că, această femeie anonimă din Samaria, contemporană cu Iisus, a venit la fântâna lui Iacob pentru a lua apă, nu doar cu un vas făcut din lut, ci și cu un altul, mai presus decât primul, și anume: cu inima, pentru a primi „apa cea vie”, adică învățătura imuabilă și mântuitoare descoperită de Fiul lui Dumnezeu. La final, Mitropolitul Banatului a exprimat cuvinte de apreciere pentru toți credincioșii, care în această perioadă grea, cu multe măsuri de limitare a libertății de mișcare, și-au pus nădejdea în ajutorul și milostivirea lui Dumnezeu.

Comments are closed.