Curs festiv al absolvenţilor de Teologie din Timişoara

Astăzi, 28 mai, la Centrul eparhial din Timişoara, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale Nicolae Corneanu Mitropolitul Banatului, absolvenţii celor două secţii, pastorală şi didactică, ai Facultăţii de Teologie au participat la Sfânta Liturghie oficiată, de preoţii profesori, în biserica monument istoric cu hramul “Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”.

La finalul slujbei studenţii teologi s-au întrunit în sala festivă a Mitropoliei, unde în prezenţa Preasfinţitului Părinte Episcop Paisie Lugojanul, a doamnei Prof. dr. Otilia Hedeşan, decana Facultăţii de Litere, Istorie şi Teologie, a şefului de catedră Pr. conf. dr. Nicolae Morar şi a celorlalţi profesori, s-a desfăşurat cursul festiv, propriu-zis, ţinut de Pr. lect. dr. Constantin Jinga, care i-a îndrumat să fie buni mărturisitori ai credinţei şi să-şi pună nadejdea în Domnul Iisus Hristos călăuzitorul vieţii şi misiunii lor.

Au luat cuvântul reprezentanţii studenţilor, s-au acordat diplome, s-au împărţit flori şi, în final, Părintele Episcop i-a asigurat de tot sprijinul urându-le mult spor în propovăduirea credinţei noastre.

Leave a Reply