Daruri din diaspora pentru copiii din Centrele de zi de la Lugoj și Făget

          Copiii beneficiari a Centrelor de zi pentru copii „Sfântul Nicolae” din Lugoj și „Patriarh Miron Cristea” din Făget au fost pentru a doua oară în centrul atenției pentru comunitatea de români ortodocși ai Parohiei „Sfântul Dionisie Exiguul” din Albacete, Spania, păstoriți de părintele Gheorghe Cristian Cucul. Românii mărinimoși stabiliți în această zonă iberică, prin intermediul Sfântului Nicolae, au oferit cu mult drag ghetuțe pentru sezonul rece și dulciuri celor 51 de copii înscriși în cele două centre sociale ale Arhiepiscopiei Timișoarei. Această acțiune filantropică a urmat celei din septembrie, când aceiași donatori au trimis ghiozdane echipate complet pentru un nou an școlar, care, din păcate a fost unul desfășurat, în mare parte în mediul on-line.

          Pe această cale dorim să aducem mulțumiri acestor frați ai noștri din îndepărtata Spanie, care nu au uitat de semenii lor mai puțin înstăriți din patria mamă.

Comments are closed.