Simpozion internațional dedicat familiei creștine la Timișoara

Pe data de 15 decembrie 2020, de la ora 9:30, se va desfășura online Simpozionul internațional 3C „Comunicare, consiliere, comuniune” având ca temă: „Familia, biserica de acasă”. Lucrările acestui simpozion vor evidenția importanța persoanei, a familiei și a valorilor spirituale și culturale comune  prin care ne desăvârșim.

Familia este icoana creată de Dumnezeu după modelul  Sfintei Treimi. Omul se desăvâeșește în comuniunea de iubire cu aproapele său potrivit referatului biblic din (Fac 2, 23) și (Efes 5,32), prin comuniunea de iubire cu Dumnezeul treimic.  Cea de-a „opta taină” a Bisericii este „Taina fratelui”. În el se află șansa desăvârșirii și mântuirii mele. Unitatea familiei este realizată de Mântuitorul Hristos, unitate care trebuie păstrată și cultivată de cei uniți în numele Lui. (Efes 5, 24-27).

Evenimentul este organizat de Mitropolia Banatului în colaborare cu Universitatea de Vest din Timișoara – Facultatea de Litere, Istorie și Teologie.

Participanți și teme: