Daruri pentru copii cu posibilităţi financiare reduse

      La Colegiul Tehnic “Dimitrie Leonida” din Timişoara a avut loc vineri, 7 decembrie, spectacolul “Te provoc să fii şi tu înger”. Cu acest prilej, au fost oferite cadouri pentru cei 25 de copii ai claselor I-IV cu posibilităţi financiare reduse. Spectacolul a cuprins recitări de poezii, scenete, dansuri, vizionări de film şi colinde pe care elevii claselor de gimnaziu şi liceu le-au susţinut în faţa directorului, a cadrelor didactice şi a părinţilor prezenţi la întâlnire. Din partea Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent la eveniment pr. Sorin Lungoci, responsabil cu activitatea catehetică la nivel de eparhie, care a prezentat câteva consideraţii privind relaţia dintre profesorul de religie şi preot în activitatea catehetică, prezenţa preotului în cadrul şcolii fiind importantă pentru o mai bună implicare a tinerilor în viaţa Bisericii. Totodată, acesta a transmis celor prezenţi binecuvântarea ierarhilor noştri, IPS Nicolae, Mitropolitul Banatului, şi PS Paisie Lugojeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. “Evenimentul a reunit întreaga şcoală, care, în urma colaborării cu Biserica Ortodoxă Timișoara Ronaț şi cu alţi oameni de bine, a reuşit să strângă suma de 3000 de lei din care au fost achiziţionate cadouri constând în pantofi, haine şi dulciuri. Pe lângă aceste daruri, corpul profesoral a mai oferit şi alte cadouri, spre bucuria celor mici”, ne-a declarat Simona Perian, profesor de religie în cadrul Colegiului Tehnic “Dimitrie Leonida”.

Comments are closed.