Denia Canonului cel Mare la Catedrala mitropolitană din Timişoara

În seara zilei de 17 aprilie, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a săvârşit Denia Canonului cel Mare al  Sfântului Andrei Criteanul la Catedrala mitropolitană cu hramul „Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara. În cadrul slujbei, ierarhul a fost înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, slujitori ai sfântului lăcaş. Cu acest prilej, numeroşi credincioşi timişoreni au participat la slujba Canonului cel Mare, rânduială ce se săvârşeşte integral o singură dată pe an, în ziua de miercuri din săptămâna a V-a a Postului Mare, iar fragmentar se citeşte în primele patru zile ale săptămânii întâi din post. În încheierea slujbei, Preasfinţia Sa a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură în care a subliniat importanţa şi folosul duhovnicesc al postului în viaţa fiecărui creştin. Totodată, Preasfinţitul Paisie a transmis tuturor credincioşilor binecuvântarea şi dragostea părintească a Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului.

Comments are closed.