Denia celor 12 Evanghelii la Catedrala mitropolitană din Timişoara

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a oficiat joi, 2 mai 2013, la Catedrala mitropolitană din Timişoara, slujba Deniei din Sfânta şi Marea Vineri, numită şi Denia celor 12 Evanghelii.

 La slujbă au luat parte numeroşi credincioşi timişoreni, care prin ascultarea celor douăsprezece pericope evanghelice s-au făcut părtaşi patimilor Mântuitorul Hristos, însoţindu-l tainic în suferinţa Sa cea pentru noi. În timpul Antifonului al XV-lea din cadrul Deniei, în chip solemn, Ierarhul, înconjurat de soborul de preoţi şi diaconi, a adus din Sfântul Altar în mijlocul bisericii Sfânta Cruce pe care este pictată răstignirea Mântuitorului Iisus Hristos. Aşezarea Sfntei Cruci în mijlocul bisericii simbolizează Taina Mântuirii întregii creaţii prin jertfa Mântuitorului Iisus Hristos, Cel ce a primit a Se răstigni de bunăvoie pentru ispăşirea păcatelor întregii lumi, precum mărturiseşte troparul „Mantuire ai lucrat în mijlocul pământului, Hristoase Dumnezeule, pe Cruce Ţi-ai întins preacuratele Tale mâini adunând toate neamurile care strigă: Doamne, slava Tie!”

În finalul slujbei, Preasfinţitul Părine Paisie Lugojanul a transmis tuturor credincioşilor prezenţi binecuvântarea şi dragostea părintească a Părintelui Mitropolit, precizând totodată, că în aceste zile suntem chemaţi să urmăm Domnului nostru Hristos pe calea suferinţei şi a patimilor, prin post şi rugăciune, pentru ca răstigniţi şi îngropaţi tainic cu Hristos, să ne împărtăşim şi de Învierea Sa cea mântuitoare.

Comments are closed.