Festival de toacă în Banat

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae Corneanu, Mitropolia Banatului în colaborare cu Centrul de Cultură şi Artă Timiş şi cu sprijinul Consiliului Judeţean Timiş şi al Primăriei Giroc organizează marţi 30 aprilie, a șasea ediţie a Festivalului de toacă în Banat ce se desfăşoară în grădina de vară a  căminului  cultural din Giroc începând cu ora 16. Aici, vor fi pregătite 33 de toace după anii Mântuitorului petrecuţi pe pământ, la care îşi vor arăta măiestria toţi cei care ştiu să bată toaca , dar şi cei care doresc să înveţe. Participă grupuri de tineri din satele bănăţene , precum şi monahi şi monahii de la mănăstirile din Eparhia Timişoarei. Manifestarea va fi deschisă de către Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul episcop vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, care la final va invita pe cei prezenţi la slujba deniei ce se va oficia începând cu ora 18,00 la biserica ortodoxă din localitate. În premieră, vor participa și grupuri de tineri din Episcopia ortodoxă română din Ungaria. Prin acest festival se urmăreşte continuarea tradiţiilor de Sfintele Paşti şi transmiterea lor prin Biserică  generaţiilor viitoare.

Comments are closed.