Duminica Samarineanului milostiv la Catedrala din Timişoara

În Duminica a XXV-a după Rusalii, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a slujit la Catedrala mitropolitană din Timişoara. Cu acest prilej, ierarhul a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi. În cadrul slujbei, Preasfinţia Sa a hirotonit în treapta diaconiei pe tânărul teolog Cătălin Heler pe seama Catedralei mitropolitane.  În cuvântul rostit, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a tâlcuit pericopa evanghelică de la Luca 10, 25-37 (a Samarineanului milostiv), subliniind importanţa învăţăturii creştine despre ajutorarea aproapelui. „Orice om aflat în nevoie este aproapele nostru, pe care avem datoria de creştini de a-l lua în seamă şi de a-i da o mână de ajutor atunci când el nu mai are putere să o facă. În acest fel ne asemănăm Învăţătorului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Cel care este adevăratul samarinean milostiv, care vede şi neputinţele noastre şi le plineşte pentru a ne face fii ai Împărăţiei cerurilor. Căci doar în Domnul Hristos putem să ne iubim aproapele la adevărata măsură a dragostei dumnezeieşti printr-o inimă atinsă de mângâierea darului Duhului Sfânt, comoara bunătăţii dumnezeieşti” a precizat Preasfinţia Sa. După predică numeroşi credincioşi şi mulţi copii s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos, iar răspunsurile liturgice au fost date de corul Catedralei mitropolitane condus de pr. Dan Dragomir.

Comments are closed.