Duminica Sfintei Cruci la Catedrala mitropolitană din Timişoara

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, în Duminica a III-a din Postul Mare, a Sfintei Cruci, la Catedrala mitropolitană din Timişoara, Sfânta Liturghie va fi oficiată de către Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei, alături de Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

Răspunsurile liturgice vor fi date de Corul Bizantin Misionar al Patriarhiei Române „ Evloghia”, condus de Arhidiacon Marius Militaru.

Tot în aceeaşi zi, la Catedrala mitropolitană, de la ora 18:00, după Slujba Acatistului Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş, corul „ Evloghia” va susţine un concert de cântări specifice perioadei Postului Sfintelor Paşti.

 

Comments are closed.