Expoziţie de cruci la muzeul catedralei

 Marţi, 2 aprilie de la ora 17, 00, a avut loc vernisarea expoziţiei de cruci „De la meşteşug la mărturisire”, a artiştilor Ioana şi Teodor Bindea, moment la care au luat parte profesori, elevi şi credincioşi dornici să descopere frumuseţea crucilor expuse. De asemenea, din partea Arhiepiscopiei Timişoarei au fost prezenţi pr. Zaharia Pereş, consilier cultural, precum şi pr. Aurel Filip, custodele muzeului. Motto-ul expoziţiei a fost pus sub semnul cuvintelor lui Horia Bernea, „Pentru un om, pentru un creştin a alege tema crucii este un act de mărturisire”. „Expoziţia cuprinde 33 modele de cruci, atât din tradiţia bizantină şi populară românească, cât şi din cea nigeriană şi etiopiană. Fiind cruci populare sunt ornamentate geometric, ţăranul din smerenie nu reprezenta chipul Mântuitorului. Ornamentarea geometrică este o ornamentaţie a slavei, a crucii de după Înălţare, a acelei Cruci găsite de împărăteasa Elena, Cruce care prin jertfa Mântuitorului ne-a adus nouă mântuirea prin Învierea Sa”, a declarat Teodor Bindea. Evenimentul este organizat de Arhiepiscopia Timişoarei în colaborare cu Editura Predania. Expoziţia este deschisă publicului în perioada 2 – 14 aprilie 2013.

Comments are closed.