Elevii de la Liceul „Grigore Moisil” din Timişoara implicaţi în campania de educare HIV/SIDA

 piesa de teatru tm

 

Miercuri 18 iunie, la Liceul „Grigore Mosil” din Timişoara, a avut loc punerea în scenă a primei piese de teatru Diferiţi doar prin destin” ce va fi prezentată în cadrul proiectului „In my shoes”. Piesa abordează tema discriminării persoanelor seropozitive în societatea noastră. Aceasta este inspirată din viaţa reală a unui beneficiar al Centrului Comunitar „Speranţă în viitor” căruia i-a fost îngreunat accesul la serviciile medicale datorită bolii sale. Datorită familiei şi cu sprijinul unor oameni inimoşi, care l-au susţinut şi l-au ajutat, a reuşit să treacă peste aceste moment dificile. Trupa de teatru „Persona”, a liceului „Grigore Moisil” din Timişoara, alcătuită din tineri cu suflet mare a reuşit să surprindă foarte bine tipologia personajelor, jocul mentalităţilor şi totodată, esenţa umană, comună nouă tuturor. Punerea în scenă este foarte originală, având pe lângă personajele cheie, un narator şi două variante de final. Concluziile aparţin spectatorilor care pot rezona astfel mult mai bine cu problematica persoanelor seropozitive. Fiecare dintre noi am fost discriminaţi şi fiecare dintre noi am discriminat pe cineva de-a lungul vieţii, iar această piesă cu structura ei originală ne dă posibilitatea să schimbăm finalul, să reflectăm mai adânc la urmările cuvintelor şi faptelor noastre în viaţa celorlalţi. Această piesă de teatru şi cele care vor urma în anul şcolar următor fac parte din campania de educare HIV/SIDA şi sunt organizate  în cadrul proiectului „In My Shoes”, cofinanţat prin Fondul Tematic pentru Participarea Societăţii Civile din cadrul Programului de Cooperare Elveţiano-Român derulat de către Uniunea Naţională a Organizaţiilor Persoanelor Afectate de HIV/SIDA (UNOPA) în parteneriat cu Teatrul Unteatru.

Comments are closed.