Elevii olimpici la Religie, oaspeții Universității de Vest din Timișoara

8_1600x1068

După desfășurarea probei scrise a Olimpiadei Naționale de Religie, care se desfășoară la Timișoara în perioada 18-22 aprilie, cei 264 de elevi din toate județele țării, împreună cu profesorii coordonatori, au fost oaspeții Universității de Vest din Timișoara. Aici, în fața Aulei Magna a Universității de Vest, elevii au participat la vernisajul expoziției de icoane pe sticlă „Icoana din sufletul meu”, realizată de elevii Liceului de Arte Plastice din Timișoara, coordonați de profesorii de specialitate.

Cuvântul de deschidere a fost rostit de către prof. Daniela Buzatu, inspector pentru disciplina Religie, ISJ Timiș. Din partea Centrului eparhial a fost prezent pr. Sorin Lungoci, consilier la Sectorul Învățământ și activități cu tineretul, din cadrul Arhiepiscopiei Timișoarei.

Olimpici la UVT

„Suntem bucuroși că avem alături de noi pe minunații elevi din fiecare județ al țării, luminând această localitate. Datorită faptului că, aici, la Timișoara, s-a întâlnit România, bucuria este enormă, pentru că lumina este puternică. Este o bucurie și o onoare pentru noi să-i avem alături, pentru că fiecare copil este, am putea spune, reprezentantul fiecărui județ, iar împreună nu au bătut 41 de inimi, ci o singură inimă”, a menționat Simona Perian, profesor de Religie, Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida” din Timișoara.

După vernisaj, a urmat o întâlnire cu cadrele didactice ale Facultății de Litere, Istorie și Teologie din Timișoara, cu prilejul căreia au fost prezentate facultățile din cadrul Universității de Vest, precum și oportunitățile pe care le oferă viitorilor studenți.

Programul participanților la Olimpiada Națională de Religie va continua cu un pelerinaj la Mănăstirile Partoș, Săraca și Timișeni-Șag din cadrul Arhiepiscopiei Timișoarei. Apoi, elevii și profesorii coordonatori vor efectua un circuit al orașului de pe Bega, în care vor avea bucuria de a descoperi valoroasele elemente de spiritualitate, educație, cultură și artă, pe care le oferă municipiul Timișoara.

1_1600x1067 2_1600x1067 3_1600x1068 4_1600x1068 5_1600x1068 6_1600x1067 7_1600x1067 9_1600x1068

Comments are closed.