Eroii Revoluţiei din Decembrie 1989 evocaţi la Timişoara

La împlinirea a 23 de ani de la tragicele evenimente din Decembrie 1989, la Timişoara au fost organizate o serie de manifestări cultural-religioase dedicate omagierii eroilor căzuţi în timpul Revoluţiei. Un rol important în organizarea evenimentelor l-a avut Asociaţia Luptătorilor din Timişoara Arestaţi în Revoluţie „ALTAR 1989”.  Programul manifestării a debutat duminică, 16 decembrie cu rememorarea traseului începutului revoluţiei din Piaţa Maria şi sosire la Opera Română din Timişoara, apoi a continuat cu şedinţa festivă  în sala de Consiliu a Primăriei Timişoara, expoziţii de fotografie, lansări de carte şi concerte de colinde la Opera Română şi Catedrala mitropolitană din Timişoara. În seara aceleaşi zile a avut loc tradiţionala procesiune şi aprinderea a peste 100 de candele în semnul Sfintei Cruci, în Piaţa Victoriei, în amintirea victimelor Revoluţiei.

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, astăzi, 17 decembrie, la Catedrala mitropolitană din Timişoara a fost oficiată o slujbă de pomenire a eroilor martiri căzuţi în Revoluţia din Decembrie 1989. Parastasul a fost săvârşit de Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa a numeroşi timişoreni, membri ai familiilor celor ucişi în Revoluţie, revoluţionari şi reprezentanţi ai autorităţilor de stat.  După oficierea slujbei de pomenire, în cuvântul adresat celor prezenţi, Preasfinţitul Paisie a subliniat importanţa cinstirii aşa cum se cuvine a eroilor şi martirilor neamului, pe care Biserica îi pomeneşte la fiecare Dumnezeiască Liturghie, datorită dragostei lor jertfelnice pentru credinţa şi libertatea poporului român. În continuare, reprezentanţii Arhiepiscopiei Timişoarei, ai autorităţilor locale şi judeţene au depus coroane şi jerbe de flori la monumentul ridicat în memoria eroilor martiri din faţa Catedralei mitropolitane. Tot astăzi, au fost oficiate slujbe de pomenire ale eroilor revoluţiei la Biserica Martirilor din Timişoara, la Cimitirul Eroilor din Timişoara şi la Cimitirul Săracilor din Timişoara.

Comments are closed.