Târg de Crăciun Parohia Ortodoxă Satchinez

Duminică 16 decembrie, după terminarea Sfintei Liturghii, în biserica Parohiei Ortodoxe Satchinez cu hramul ”Sfântul Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Protopopiatul Sânnicolau Mare a fost gazda primei ediții a târgului de Crăciun din comuna Satchinez. Târgul a fost organizat de grupul de elevi ”Preot Prof. Dr. Aurel Crăciunescu” care participă la orele de cateheză ale programului ”Hristos Împărtășit copiilor”, cu binecuvântarea părintelui paroh Rusandu Alexandru și sub coordonarea masterandului Hrab Alexandru. Elevii au confecționat felicitări, icoane, brățări, lampioane din hârtie, albume și alte obiecte cu scopul de a-i face pe cei care au cumpărat să mai uite pentru câteva clipe de grijile vieții. Această inițiativă, dorește să fie o continuare a proiectului Patriarhiei Române ”Copilul învață iubirea lui Hristos” la nivel de parohie și care are ca scop ajutorarea unor semeni aflați în nevoi acum în pragul marelui praznic al Nașterii Domnului. Organizatorii mulțumesc părintelui paroh Rusandu Alexandru, doamnei profesoare de religie Rusandu Silvia, părinților elevilor și tuturor celor care au înțeles dorința copiilor de a-i ajuta pe cei aflați suferință. De asemenea copiii au înțeles că prin lucruri mici se nasc fapte mari sau așa cum afirma Monahul Nicolae de la Rohia: „Dăruind vei dobândi”.

Comments are closed.