Etapa judeţeană a Olimpiadei de Religie

 Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, sâmbătă, 1 martie a.c a avut loc etapa judeţeană a Olimpiadei de Religie în Arhiepiscopia Timişoarei. Concursul s-a adresat elevilor din clasele VII-XII şi s-a desfăşurat la Şcoala gimnazială nr. 7 din Timişoara. În acest an, peste 150 de elevi de la mai multe şcoli din judeţul Timiş s-au înscris la faza judeţeană a olimpiadei.

În debutul evenimentului, Pr. Marius Sfercoci, inspector eparhial şi Pr. Sorin Lungoci, consilier la Sectorul învățământ și activități cu tineretul al eparhiei, au oficiat o slujbă de Te Deum în capela “Sfânta Maria” din incinta şcolii timişorene, în prezenţa Preasfinţitului Paisie Lugojanul, a doamnei Daniela Buzatu, inspector de Religie, a cadrelor didactice şi a elevilor.

În finalul slujbei, Ierarhul a adresat un cuvânt elevilor participanţi, urându-le success la concurs, dar şi îndemnul de a continua pe mai departe studiului teologic, indiferent de rezultatele obţinute.

În încheiere toţi cei prezenţi au primit iconiţe din partea Arhiepiscopiei Timişoarei.

Afişarea rezultatelor finale va avea loc marţi, 4 martie.

Comments are closed.