Concurs de desen religios în Parohia Cebza

Sâmbătă, 1 martie, la Şcoala Primară din Cebza, cu începere de la ora 10,  s-a desfăşurat  concursul de creaţie şi desen religios ,,Steluţe din cer”, destinat copiilor din ciclul primar, care au domiciliul în Cebza.

La concursul care a avut ca temă principală Sfânta Euharistie –Lumina Vieţii,  s-au prezentat 21 de participanţi care s-au întrecut în trei probe: Proba de colorat (colorarea Icoanelor Mântuitorului şi a Maicii Domnului – după model),  Proba de decupat (decuparea unui Sfânt Potir şi a unui porumbel – după model ) şi  Proba de creaţie (realizarea unui desen la liberă alegere, după povestioarele citite, în care trebuiau inserate prin lipire imaginile decupate).  Juriul format din Petru Filip, primarul oraşului Ciacova şi Elena Saskia-Menczel, artist plastic, au ales cele mai bune lucrări, desemnând căştigătorii concursului, după cum urmează: Premiul I a fost acordat elevei Sechelaru Cristina din clasa a IV a A, de la Liceul Teoretic ,, Alexandru Mocioni- Ciacova”,  premiul al II- lea fost acordat elevului Macovei  Marian din clasa a II a, de la Şcoala Primară Cebza, iar  premiul al III-lea elevului  Zamfor Andrei din clasa a II a, de la Liceul Teoretic ,, Alexandru Mocioni- Ciacova”. Premiile au constat în diplome, truse de colorat  şi dulciuri pentru toţi participanţii, iar concurenţii clasaţi pe primele trei locuri au primit în plus o trotinetă pentru premiul I, un scooter pentru premiul al II – lea şi o minge de fotbal pentru premiul al III –lea. De asemenea au fost acordate premii individuale, astfel: Premiul special a revenit elevei Ciolici Adriana  de la Şcoala Primară din Cebza, diploma pentru Cea mai bună colorare a revenit elevului Ene Ştefan-Cristian din clasa pregătitoare de la  Liceul Teoretic ,, Alexandru Mocioni- Ciacova”, diploma pentru Cel mai atent decupaj elevei Peicuţi Mihaela de la Şcoala Primară din Cebza, premiul pentru Cea mai frumoasa icoană elevei Uyhely Larisa din clasa a IV a A de la Liceul Teoretic ,, Alexandru Mocioni- Ciacova”, iar premiul pentru cea mai creativă lucrare a fost obţinut de elevul Macovei Vasilică de la Şcoala Primară Cebza. Concursul a fost organizat de pr. Ene Ion-Ciprian, parohul bisericii din Cebza, în parteneriat cu Liceul Teoretic ,, Alexandru Mocioni- Ciacova” şi Primăria Oraşului Ciacova. De asemenea, la buna desfăşurare a concursului, a participat grupul de voluntari din Grupul Catehetic al Parohiei Cebza, format din: Micu Alin, Tabacu Rahela, Paulescu Denisa, Bălaş Florentina, Roşu Emilia, Jebelean Andreea, Roşu Bogdan, Iacob Andrei, Nedelcovici Simona, Tabacu Sergiu, Bacşa Alexandra şi cadrele didactice Înv. Micu Alina şi Prof. Ene Roxana.

 

Comments are closed.