Etapa zonală a concursului „ Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş”

                  Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop – vicar al  Arhiepiscopiei Timişoarei, luni în data de 26 martie 2012 a avut loc în cadrul Protopopiatului Ortodox Făget faza zonală a concursului „Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş”. Tema primei ediţii a concursului a fost „Tămăduire şi sfinţenie” având în vedere ca anul 2012 a fost declarat de către Patriarhia Română „ Anul omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor”. Evenimentul s-a desfăşurat într-un cadru festiv, în sala de şedinţe a Protopopiatului. Au participat  53 de elevi elevi de la şcolile de pe raza Protopopiatului Ortodox Făget, însoţiţi de preoţii parohi şi de profesorii coordonatori. Prea Onoratul Părinte Protopop Bujor Păcurar a coordonat activitatea, iar juriul a fost condus de părintele Cristian Tomescu, iniţiatorul acestui concurs. Din juriu au făcut parte: prof. Andraşoni Ani-Nadia, prof. Popovici Mihaela, prof. Paulescu Mihaela Livia, pr. Covaci Dorin, pr. Farcaș Cristian și pr. Jurj Ioan. Fiecare dintre participanţi şi-a susţinut în faţa juriului şi a celorlalţi colegi lucrarea, iar în urma jurizării s-au calificat pentru faza judeţeană : la secţiunea eseu Paulescu Alexandra, cls. aVI-a, de la Şcoala cu clasele I-VIII „ Sorin Titel”, din Margina, la secţiunea recitare poezie Covaci Teodora, cls. a II-a, de la Liceul Teoretic „ Traian Vuia”, din Făget, iar la secţiunea desen Obeadă Ariana, cls. a VI-a, de la parohia Mâtnicu-Mic. Toţi elevii participanţi au primit diplome şi cărţi, iar premianţii au fost răsplătiţi cu diplome, cărţi şi icoane. Concurs „ Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş” face parte din parteneriatului educaţional dintre Arhiepiscopia Timişoarei şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş şi are drept scop formarea etică şi morală a elevilor pentru buna lor integrare în societate.

Comments are closed.