Etapa Zonală a Concursului Judeţean de Religie „Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş”

          Conform graficului de desfăşurare a Concursului Judeţean de Religie „Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş”, începând cu săptămâna viitoare (12.03.2012), până la sfărşitul lunii martie a.c. se va desfăşura etapa zonală a concursului în cele 11 centre desemnate: două la Mitropolia Banatului (13/19 martie), Liceul Pedagogic ,,Carmen Sylva” din Timişoara (12 martie), Belinţ (22 martie), Comloşu Mare (17 martie), Deta (27 martie), Iecea Mică (15 martie),  Făget (26 martie), Gătaia (29 martie), Lugoj (24 martie) şi Variaş (20 martie). La această etapă vor participa copiii câştigători la nivel local (câte 3 din fiecare parohie/şcoală), însoţiţi de către preotul sau profesorul coordonator. Competiţia se va desfăşura pe trei secţiuni: interpretare de poezie religioasă la clasele II-IV, eseu religios la clasele V-VIII şi desen religios la clasele II-VIII.

Acest concurs este un parteneriat educaţional între Arhiepiscopia Timişoarei şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş. În acord cu anul omagial 2012, tema concursului este Tămăduire şi sfinţenie.

Etapa finală se va desfăşura la Centrul Eparhial Timişora, la data de  5 aprilie 2012. Informaţii suplimentare pot fi obţinute din conceptul concursului aflat la adresa: http://mitropolia-banatului.ro/?page_id=5127

Comments are closed.