Examen de Capacitate preoţească

      Pe temeiul hotărârii Consiliului eparhial din 28 august 2012, susținerea examenului de capacitate preoțească se va desfășura marți, 25 septembrie 2012, ora 8:00, la Centrul eparhial din Timişoara, Bvd. C.D. Loga nr. 7.  Se pot înscrie licenţiaţii în Teologie Pastorală, cei care doresc hirotonia întru preot, precum şi preoţii şi diaconii ce nu l-au susţinut şi doresc să se transfere la altă parohie. Înscrierea se va face la Centrul eparhial, până la data de 21 septembrie a.c.

Alăturat anexăm programa pentru examen şi bibliografia selectivă:

Dogmatică si morală
Istoria Bisericească Universală şi Istoria Bisericii Ortodoxe Române
Predici
Cateheze
Cântare, Tipic, Liturgică
Legislaţie şi Administraţie Bisericească
Exegeza Noului Testament  –  pag.1pag.2pag.3

Comments are closed.