Examen de licență la Facultatea de Teologie din Timișoara

Luni 12 iulie a avut loc examenul de licență pentru absolvenții promoției 2021 ai Facultății de Teologie din Timișoara. Examenul a început la orele 9 și s-a desfășurat on line. Comisia de examinare a fost prezidată de părintele conf. univ. dr. Constantin Jinga. Examenul a constat din susținerea unei probe la Dogmatică și din susținerea lucrării de licență. După încheierea celor două probe și după ce toți candidații au fost declarați admiși, în biserica din incinta Centrului eparhial s-a slujit un Te Deum de către părintele ierom. dr. Rafael Povîrnaru, în prezența cadrelor didactice și a absolvenților. La final, licențiații în Teologie au depus jurământul de credință față de Biserică, Universitate și autoritatea bisericească, după care a urmat un cuvânt al părintelui consilier eparhial dr. Nichifor Tănase. Apoi studenții licențiați au primit binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan al Banatului.

Comments are closed.