Biserică nouă în orașul Timișoara

           Recent, în parohia Timișoara Fabric Est a avut loc un eveniment bisericesc deosebit de important pentru urbea timișoreană. După dezasamblarea bisericii vechi s-a purces la zidirea unei biserici mai încăpătoare, pe același amplasament. Piatra de temelie a bisericii noi, cu hramul Sfinților Împărați Constantin și Elena, a fost pusă de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan al Banatului, care a fost asistat de mai mulți clerici în frunte cu părintele protopop Cristian Păiș de la protopopiatul Timișoara II. În cuvântul ocazional rostit, Chiriarhul eparhiei a urat părintelui paroh Cristian Tomescu și credincioșilor parohiei  să aibă mult spor de la Dumnezeu și să finalizeze cât mai curând acest sfânt locaș al Domnului.                          

Comments are closed.