Expoziţie cu meniuri de post

Ieri, 18 decembrie, s-a desfăşurat la Liceul Ana Aslan din Timişoara expoziţie cu meniuri de post, pregătite de elevii clasei a XI-a, sub îndrumarea Laviniei Bloju, profesoară de religie în cadrul liceului. Ca în fiecare an aceştia pregătesc acasă mancarea apoi o expun la expozitie, pentru a arăta că Postul este şi bucurie nu doar abstinenţă, şi de a păstra gustul estetic al mancărurilor si de asemenea pentru a recunoaşte tradiţiile, acesta fiind totodată un prilej a fi împreună şi mai aproape de Naşterea Mântuitorului nostru Iisus Hristos. La eveniment au participat ca invitaţi, profesorii şcolii împreună cu domnul director Gheorghe Jula, aceasta fiind o acţiune inedită în judeţul Timiş, astfel elevii au parte de o aplicaţie în cadrul orei de religie.   Şi la Liceul Alimentar din Timişoara a avut loc astăzi 19 decembrie, o expoziţie cu meniuri de post realizate de către elevii clase a X-a. Evenimentul a fost organizat de Cornelia Stancu, profesor de limba franceză şi de profesoarele de religie Valentina Popa şi  Mihaela Ştefănescu. Au participat şi profesori din cadrul liceului care s-au bucurat de atmosfera creată şi de mâncărurile expuse. A fost o expoziţie de folos liceenilor care s-au implicat în realizarea reţetelor şi mâncărurilor de post.

Comments are closed.