Liturghie arhierească şi concert de colinde în Parohia Timişoara-Iosefin

În Duminica a XXVIII-a după Rusalii Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei s-a aflat în mijlocul credincioşilor bisericii ,,Naşterea Maicii Domnului” a parohiei Timişoara Iosefin, unde a oficiat Sfânta Liturghie. A fost un moment de bucurie şi prin prezenţa Corului bărbătesc din Finteuşul Mare din judeţul Maramureş condus de prof. Andrei Dragoş, care a dat răspunsurile liturgice în cadrul Sfintei Liturghii. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de către PS Paisie Lugojanul care a tâlcuit pericopa evanghelică accentuând importanţa cuminecării de Domnul Hristos în viaţa credincioşilor, care ne cheamă pe fiecare dintre noi pentru a avea părtăşie de El. După slujbă, în prezenţa a sute de credincioşi timişoreni, Corul din Finteuşul Mare a susţinut un emoţionant recital de colinde tradiţionale. De asemenea, sâmbătă, 15 decembrie la Casa studenţilor din Timişoara corul maramureşean a susţinut concertul de colinde şi cântece tradiţionale româneşti intitulat ,,Istoria poporului român prin cântec”, alături de cunoscutul tenor Costel Busuioc. Întâlnirea a fost dedicată sărbătorii Naşterii Domnului fiind organizată de Parohia Timişoara-Iosefin, Fundaţia ,,Preot Ioan Olariu” şi ,,Asociaţia creştin- ortodoxă  Oastea Dmnului” Timişoara.

Comments are closed.