Expoziţie de icoane la Catedrala mitropolitană din Timişoara

Muzeul de artă bisericească veche, din incinta Catedralei mitropolitane din Timişoara,găzduit luni, 17 decembrie 2012, începând cu orele 16:00, a doua expoziţie de icoane pe sticlă “Icoana, fereastră spre cer”, realizate de copiii din Parohia ortodoxă Giarmata Vii,Protopopiatul Timişoara II.

Expoziţia cuprinde icoane pictate în tehnica tradiţională pe sticlă de tineri cu vârstele cuprinse între 5 şi 14 ani, care au participat la cercul de pictură iniţiat de Parohia Giarmata Vii, în parteneriat cu Liceul de Arte Plastice din Timişoara, şcoala şi grădiniţa din localitate,sub îndrumarea profesoarelor Veronica Adorian şi Nicoleta Spătar. Parohia susţine eforturilecopiilor şi contribuie cu cele materiale, acoperind toate cheltuielile legate de culori, sticle şirame, finalitatea proiectului fiind suţinerea unui curs gratuit de către profesori specializaţi îndomeniul artelor plastice pentru micuţii cu bunăvoinţă, dragoste şi pasiune pentru pictură.Alături de copiii din Giarmata Vii, au mai expus şi copiii din Sânandrei, judeţul Timiş, implicaţi în proiectul “O bucurie pentru fiecare”, demarat de Asociaţia My Way, ce îşipropune să ajute persoanele cu nevoi speciale să crească din punct de vedere al spiritualităţii.

Din partea Centrului Eparhial, a fost prezent ca delegat Pr. Zaharia Pereş, consilier cultural, care a transmis celor prezenţi binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi salutul Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar alArhiepiscopiei Timişoarei.

La eveniment au mai participat pr. Vasile Suciu, parohul comunităţii ortodoxe din Giarmata Vii, pr. Dragoş Debucean, membru al Asociaţiei My Way, pr. Aurel Filip, custodele muzeului, precum şi membrii ai familiilor micilor artişti iconari.

 

Comments are closed.