Expoziție de fotografie cu bisericile românești din Voivodina, Serbia

Duminică 6 iunie, Centrul de Cultură şi Artă al judeţului Timiş în colaborare cu Arhiepiscopia Timișoarei a organizat expoziția de fotografie cu tema: „Banatul: casa cu două pridvoare”, în cadrul Festivalului Etniilor, ediţia a XX-a.

La această ediție au participat etniile: sârbă, maghiară, germană, bulgară, slovacă, rromă, evreiască, ucraineană şi aromână. Fiecare etnie  fost prezentată în cadrul festivalului printr-un scurt film documentar realizat de Arhiepiscopia Timişoarei şi Consiliul Judeţean Timiş, intitulat: „Banatul, casa etniilor-model european”.

Din partea Centrului Eparhial a fost prezent la eveniment PC Părinte Zaharia Pereș, protopopul Protopopiatului Ortodox Român Timișoara I, care a transmis binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului. De asemenea, au participat oficialități locale și județene, membri ai mediului academic și universitar timișorean, oameni de cultură, scriitori, jurnaliști ș.a.

În colaborare cu Institutul Cultural al Românilor din Zrenjanin – Serbia, la Muzeul Satului Bănăţean în Casa Naţională au fost expuse 40 de fotografii cu bisericile româneşti din Voivodina, realizate de juristul Marius Roșu şi biserici de lemn din zona Făgetului. De asemenea, au fost prezentate și două volume, „Bisericile Ortodoxe Românești, din Banatul sârbesc”, lucrări ce au văzut lumina tiparului prin munca asiduă a academicianului Costa Roșu și scriitorul Adrian Negru.        

        Manifestarea  culturală face parte din activitățile dedicate ,,Anului omagial al pastoraţiei românilor din afara României”.

Comments are closed.