Festivalul etniilor, la Muzeul Satului Bănăţean

         Centrul de Cultură şi Artă al judeţului Timiş în colaborare cu Arhiepiscopia Timișoarei organizează expoziția de fotografie cu tema: Banatul: casa cu două pridvoare, în cadrul Festivalului Etniilor, ediţia a XX-a, la care vor participa  etniile: sârbă, maghiară, germană, bulgară, slovacă, rromă, evreiască, ucraineană şi aromână. Astfel, în colaborare cu Institutul Cultural al Românilor din Zrenjanin, Serbia, la Muzeul Satului Bănăţean în Casa Naţională vor fi expuse 40 de fotografii cu bisericile româneşti din Voivodina şi din zona Făgetului, duminică 6 iunie, de la ora 17,00.

        Totodată, menţionăm că fiecare etnie va fi prezentată în cadrul festivalului printr-un scurt film documentar realizat de Arhiepiscopia Timişoarei şi Consiliul Judeţean Timiş, intitulat: Banatul, casa etniilor-model european.

        Manifestarea  culturală face parte din activităţile dedicate ,,Anului omagial al pastoraţiei românilor din afara României”.

Comments are closed.