Gastronomie bănăţeană, între tradiţie şi actualitate

La Colegiul Naţional “Ana Aslan” din Timişoara s-a desfăşurat vineri, 9 decembrie, de la ora 10:00, proiectul “Gastronomie bănăţeană, între tradiţie şi actualitate”, realizat în parteneriat cu Grupul Şcolar de Industrie Alimentară Timişoara.

Acest proiect urmăreşte iniţierea elevilor în arta culinară bănăţeană specifică perioadelor de post, dar şi modul cum această artă este ilustrată în literatura română.

Participanţii au preparat produse alimentare specifice zonei şi perioadelor de post: sarmale de post, salate de boeuf, salate de vinete, cornuleţe cu nucă ş.a. Activitatea s-a desfăşurat în acorduri muzicale bănăţene şi colinde, într-o ambianţă caldă, care să prefigureze atmosfera marelui praznic al Naşterii Domnului Iisus Hristos.

La finalul acţiunii, un juriu format din profesori şi elevi a premiat cele mai gustoase mâncăruri şi au fost decernate diplome de participare.
Echipa de proiect a fost alcătuită din profesorii Mandae Cristina, Popa Valentina, Bloju Lavinia şi Stankovic Nada.

Comments are closed.