Hramul Catedralei mitropolitane din Timişoara

Astăzi, 30 ianuarie Catedrala Mitropolitană “Sfinţii Trei Ierarhi” şi-a serbat hramul istoric. Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop- Vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi. Soborul slujitorilor a fost format din consilieri de la Centrul eparhial, stareţi ai mănăstirilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei şi protopopi ai eparhiei.

Cuvântul de învăţătură a fost rostit de Pr. Ionel Popescu, vicar administrativ al eparhiei. Cu acest prilej a fost evidenţiată lucrarea  deosebită a celor trei mari ierarhi ai Bisericii din perioada de glorie a creştinismului, Sfântul Vasile cel Mare, Sfântul Grigorie Teologul şi Sfântul Ioan Gură de Aur. În finalul slujbei, Ierarhul a adresat celor prezenţi binecuvântarea şi dragostea părintească a Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, precum şi îndemnul de a urma Sfinţilor Trei Ierarhi în smerenie, faptă şi învăţătură. Totodată, după Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a premiat câştigătorii etapei eparhiale a  Concursului Naţional intitulat „Părintele Dumitru Stăniloae – 110 ani de la naştere şi 20 de ani de la trecerea la cele veşnice”, desfăşurat zilele trecute la Timişoara.

Comments are closed.