Hramul istoric al Mănăstirii Partoș

La sărbătoarea Înălțării Sfintei Cruci, Mănăstirea Partoș și-a cinstit hramul istoric. În zorii zilei de 14 septembrie s-a săvărșit sfințirea apei, rânduiala ceasurilor, acatistul Crucii și sfanta liturghie de către un sobor de preoți, avându-l în frunte pe părintele Simeon Stana, exarh al Mănăstirilor din Arhiepiscopia Timișoarei, care a și rostit cuvântul de învățătură.

Festivalului condeierilor plugari

Tot în ziua de 14 septembrie, în Sala Christiana, de la orele 16:00, a avut loc una din întâlnirile Festivalului Condeierilor plugari, festival organizat în această perioadă de către Muzeul Satului Bănățean. Au participat foarte mulți artiști din țară care au prezentat creațiile lor artistice, toate sub grija atentă a domnului director Dan Radosav. Tot cu această ocazie, doamna Mărioara Dorina Pisat și-a lansat noua sa carte „Tradiții culinare din Banatul de câmpie. Bunătăți ostoite în soba mare”, lucrare sprijinită de Consiliul Județean Timiș.

Comments are closed.