Sfântul Iosif cel Nou, prăznuit în Mănăstirea sa

Sărbătoarea Sfântului Iosif cel Nou a debutat în Mănăstirea de la Partoș prin slujba de priveghere săvârșită seara în ajun de către un sobor de preoți, avându-l în frunte pe părintele stareț Varlaam Almăjanu. În dimineața zilei de 15 septembrie, s-a oficiat Sf\nta Liturghie, urmată de tradiționala procesiune cu icoana sfântului și cu racla în care se păstrează fragmente din moaștele sale. Procesiunea s-a făcut în acordurile fanfare Pro Amicitia Timișoara care, la finalul programului a susținut un buchet de piese muzicale patriotice și folclorice. A urmat agapa în incinta Centrului Social și cultural al mănăstirii. La slujbă au fost prezenți și reprezentanți ai IGSU Banat, precum și ai Grupei Deta.