Înălțarea Sfintei Cruci prăznuită la Mănăstirea Cebza

       Cu ocazia praznicului Înălţării Sfintei Cruci, Mănăstirea Cebza din Arhiepiscopia Timişoarei și-a  sărbătorit hramul. Slujbele religioase prilejuite de sărbătorirea  hramului au început de joi seara cu slujba Vecerniei Mari unită cu Litia și slujba Utreniei. Programul slujbelor religioase a continuat vineri dimineața cu sfințirea Apei mici de la ora 7,30 h și Taina Sfântului Maslu. Cu binecuvântarea ÎPS Nicolae, Mitropolitul Banatului de la ora 9,30 h Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. La sfintele slujbe au participat monahii și monahiile de la mănăstirile din eparhie, preoți din Timișoara și din parohiile învecinate, precum și numeroși credincioși dornici să agonisească din harul pe care Domnul îl dă celor ce se nevoiesc. De asemenea a fost prezentă și parte din obștea monahală de la Mănăstirea Nera din Episcopia Caransebeșului care au dat răspunsurile liturgice la slujba privegherii și a Sfintei Liturghii arhierești.

Comments are closed.