Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan a slujit în parohia Brănești

Duminică, 27 decembrie a.c., cu prilejul cinstirii Sfântului Apostol, întâiul Mucenic și Arhidiacon Ștefan, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan al Banatului a poposit în parohia Brănești, protopopiatul Făget.

În această duminică, după prăznuirea Nașterii Domnului, Părintele Mitropolit a săvârșit sfânta liturghie în cadrul căreia a hirotonit în treapta preoției pe diaconul Eduard Grigorie Măstăcănean, pe seama parohiei Brănești cu filia Jupânești.

În cuvântul de învățătură, Ierarhul a scos în evidență virtuțile Sfântului Arhidiacon Ștefan, protomartirul Bisericii, statornicia în credință, darul cuvântului și slujirea celor aflați în nevoie (săraci, văduve, orfani). Slujirea diaconească a apărut devreme în comunitatea creștină din Ierusalim, dintr-o nevoie ce ținea de dimensiunea socială a slujirii Bisericii. Această dimensiune este reafirmată și în prezent în activitatea Bisericii Ortodoxe Române care, mai ales în acest an, a fost prezentă în mijlocul celor aflați în nevoi și în necazuri atât cu vorba bună, cât și prin ajutoare concrete constând îm alimente, materiale, aparatură medicală și multe altele.

Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan l-a îndemnat pe noul preot paroh al parohiei Brănești, să urmeze pildei vieții și activității înaintașului său la altarul bisericii din sat, preotul George Măstăcănean, care i-a fost și tată trupesc dar și părinte și model duhovnicesc, până la trecerea acestuia la cele veșnice, în acest an. Vrednicul de pomenire preot George Măstăcănean, a păstorit timp de mai bine de patru decenii parohia Brănești. A fost un preot harnic și activ, construind două biserici, în parohia Brănești și în filia Jupânești.

După încheierea sfintei liturghii, dubașii din Brănești l-au colindat pe Părintele Mitropolit, în curtea bisericii, prezentând și un scurt moment artistic specific praznicului Nașterii Domnului.