Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim în mijlocul tinerilor timişoreni

O nouă serie de conferinţe duhovniceşti organizate de Asociaţia Studenţilor Creştin Ortodocşi Români (ASCOR) din Timişoara a debutat ieri seară în oraşul de pe Bega. Invitatul tinerilor timişoreni a fost Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, care a vorbit celor prezenţi despre iubirea de Dumnezeu şi de neam.  În debutul întâlnirii, membri filialei ASCOR Timişoara au susţinut un recital de cântece patriotice, prilejuite de aniversarea peste câteva zile, la 1 decembrie, a Zilei Naţionale a României. Evenimentul s-a bucurat de prezenţa a numeroşi studenţi, preoţi şi profesori, precum şi timişoreni de toate vârstele, participanţi fideli ai serilor de dialog duhovnicesc organizate de tinerii ascorişti. Alături de aceştia a participat şi Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, însoţit de consilieri de la Centrul eparhial. În încheierea conferinţei, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a răspuns întrebărilor adresate de publicul timişorean, dornic de a înainta cu bucurie pe calea Postului Crăciunului spre marele praznic al Naşterii Domnului, cu rugăciunile şi sfaturile duhovniceşti ale Înaltpreasfinţiei Sale.

Comments are closed.