Întâlnire în cadrul Proiectului FORTE la Timişoara

Arhiepiscopia Timişoarei a organizat joi, 1 noiembrie, o nouă întâlnire de planificare strategică în cadrul proiectului ” FORTE- Formare trainică pentru parteneriat social “.

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, Centrul eparhial este gazda unei noi serii de întâlniri în cadrul unui amplu proces de planificare strategică derulat în cadrul proiectului FORTE. Întâlnirile se derulează în perioada noiembrie- decembrie şi au drept scop stabilirea direcţiilor şi obiectivelor strategice pentru perioada 2013- 2015, precum şi a planului de acţiune pentru anul viitor. În acest sens, sunt definite priorităţile de acţiune pentru domeniile social- filantropic, cultural şi economic. La şedinţele de lucru ale nucleului de planificare i-au parte responsabilii activităţii Arhiepiscopiei Timişoarei, respectiv angajaţi ai Centrului eparhial şi clerici din cele şaşe protopopiate timişene. Din partea Instituto de Formacion Integral (Spania) participă Cristian Chiriac, facilitator pentru Arhiepiscopia Timişoarei în cadrul proiectului.

„ Astăzi au fost reluate întâlnirile nucleului de planificare strategică din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei, ca o continuare a primei părţi a procesului ce s-a desfăşurat între lunile aprilie şi iunie. Prima sesiune de întâlniri s-a finalizat cu selectarea pentru fiecare dintre cele trei domenii ale strategiei, respectiv social- filantropic, cultural şi economic, a unor aspecte cheie prioritare, cărora  va trebui să li se adreseze viitoarea strategie de activitate pentru perioada 2013- 2015. Tema întâlnirii de astăzi a fost analizarea acestor aspecte cheie prioritare, din perspectiva viitoarelor direcţii şi obiective strategice. În acest sens, ne-am pus patru întrebări, ce vrem să obţinem în legătură cu aceste aspecte, ce vrem să consolidăm, ce vrem să eliminăm sau să diminuăm şi ce vrem să evităm. Practic, în cadrul acestei întâlniri am colectat material pentru formularea direcţiilor şi obiectivelor strategice, adică trecem la concret şi propunem linii de acţiune ale Arhiepiscopiei Timişoarei pentru viitorul apropiat”, a declarat dl. Cristian Chiriac.

Proiectul FORTE este implementat de Federaţia Filantropia în nouă eparhii ale Patriarhiei Române, începând din septembrie 2010. Partenerii în proiect sunt: Patriarhia Română, Instituto de Formacion Integral (Spania) şi Global Commercium Development. Proiectul este cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013. Proiectul urmăreşte dezvoltarea capacităţii organizaţionale a structurilor active în domeniul parteneriatului social din cadrul Administraţiei Patriarhale şi a nouă eparhii din cuprinsul Bisericii Ortodoxe Române, pentru a deveni parteneri mai puternici pentru incluziunea socială la nivel naţional.

Comments are closed.