Întâlnirea Cercului pastoral-misionar 3

        În Parohia Timişoara-Ronaţ au avut loc marţi, 20 septembrie, lucrările Cercului pastoral 3, condus de părintele protopop Ioan Bude, din cadrul Protopopiatului Timişoara I. Tema discuţiilor a fost Anul omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, la propunerea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, l-a ales ca temă prioritară şi a aprobat ca anul 2012 să devină Anul omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor.

Anul omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor va fi prezentat şi tratat în două secţiuni. În primul semestru al anului 2012, tema va fi analizată sub aspect biblic-patristic, istoric, social-filantropic, medical, teologic şi liturgic. În cel de-al doilea semestru se va dezbate tema îngrijirii bolnavilor, ca datorie mântuitoare a fiecărui credincios al Bisericii.

Comments are closed.