Intrare în cler şi hirotesie întru duhovnic

Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent duminică, 29 ianuarie, în mijlocul credincioşilor din parohia Timişoara – Zona Dacia, protopopiatul TimişoaraI. Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de soborul slujitorilor parohiei, în frunte cu pr. paroh Ioan Bude, protopopull Timişoarei, în prezenţa a numeroşi credincioşi.

În cadrul slujbei, Preasfinţia Sa a hirotonit în treapta diaconiei pe teologul Cosmin Vasile Chiroiu, urmând ca acesta să fie hirotonit preot pe seama parohiei Iosifalău, din protopopiatul Lugoj. Totodată, Ierarhul a hirotesit întru duhovnic pe pr. Mihai Herghelegiu, de la parohia Sânpetru Mic, protopopiatul Sânnicolau Mare. Răspunsurile liturgice au fost date de corul parohial condus de diac. Florin Filip. În finalul slujbei, Preasfinţia sa a adresat credincioşilor parohiei Timişoara-Zona Dacia binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, încredinţându-i de preţuirea şi purtarea de grijă a Întâistătătorului lor.

Comments are closed.