Întrunirea profesorilor de religie din judeţul Timiş

În sala de festivităţi a Centrului eparhial din Timişoara a avut loc astăzi, 19 ianuarie, întâlnirea profesorilor de religie din cuprinsul judeţului Timiş, la care a luat parte Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei. Evenimentul s-a desfăşurat în prezenţa pr. consilier Sorin Lungoci, de la Sectorul învățământ și activități cu tineretul al Arhiepiscopiei Timişoarei şi prof. Daniela Buzatu, inspector de religie la Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş. Întâlnirea a făcut parte din seria consfătuirilor anuale  ale profesorilor de religie din Timiş, în cadrul cărora sunt dezbătute mai  multe de aspecte privind buna desfăşurare a orei de religie. Cu acest prilej, au fost prezentate informaţii privind olimpiadele şi concursurile şcolare, precum şi activităţile extracurriculare programate pentru semestrul al II- lea. În acest context, a fost constituită Comisia pentru activităţile dedicate Anului omagial, formată din profesori de religie, care vor centraliza toate informaţiile privind evenimentele  organizate în unităţile şcolare închinate  Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena.

Un subiect important al consfătuirii a fost  intensificarea colaborării profesorilor de religie cu preoţii eparhiei, în vederea stabilirii unui plan comun de activităţi cu elevii închinate Anul Omagial. Printre activităţile propuse se numără participarea elevilor la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în duminici şi la marile sărbători, pelerinaje la mănăstiri şi tabere de creaţie, cercuri literare şi de pictură, precum şi activităţi de voluntariat.

Comments are closed.