Vizită pastorală în parohia Sâlha

În Duminica a XXIX-a după Rusalii, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în mijocul credincioşilor din biserica „Sf. Gheorghe”, a parohiei Sâlha, din cadrul protopopiatului Lugoj. Cu acest prilej Ierarhul a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi de numeroşii credincioşi din localitate şi din parohiile învecinate. În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a tâlcuit învăţăturile din Evanghelia de la Luca 17, 11-19 evidenţiind că „cel mai minunat lucru în această evanghelie este vindecarea săvârşită de Mântuitorul Hristos prin însuşi cuvântul său şi că Dumnezeu din bunătatea Sa Îi face pe cei leprosi părtaşi la vindecare şi la tămăduire”. La finalul slujbei Preasfinţia Sa a transmis din partea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului,  binecuvântarea, gândurile de bine şi purtarea sa de grijă tuturor credincioşilor  şi părintelui Adrian Avram, parohul bisericii . Răspunsurile liturgice au fost date de grupul coral „Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condus de diac. Dr. Ion-Alexandru Ardereanu.

Comments are closed.