Învăţarea valorilor prin puterea exemplului. Povestea carierelor – LIT 55

    În toamna anului 2011, Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie a Universităţii de Vest din Timişoara aniversează 55 de ani de activitate instituţională neîntreruptă. Cu această ocazie, facultatea organizează o serie de acţiuni care se vor desfăşura în perioada 13-15 octombrie 2011, cu invitaţi din marile centre universitare şi de cercetare din România, Ungaria şi Republica Moldova.

Programul cuprinde conferinţe şi mese rotunde pe tema construirii de modele pentru comunitatea locală şi pentru tânăra generaţie, a flexibilizării sistemului instituţiilor publice de educaţie şi a instituţionalizării disciplinelor socio-umane, precum şi lansări de carte, audiobook şi vernisarea a două expoziţii care reconstituie memoria facultăţii, prin oamenii săi. Un moment special îl constituie agapa de 50 de ani a primei promoţii de absolvenţi ai filologiei timişorene.

Deschiderea festivă are loc în Aula Magna a Universităţii de Vest din Timişoara (Bd. Vasile Pârvan nr.4) vineri, 14 octombrie 2011, orele 10.00.

Acţiunea se desfăşoară cu sprijinul Consiliului Judeţean Timiş, Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului Timiş, al Primăriei Municipiului Timişoara, ca şi al Fundaţiei Soros România, prin programul East East: Partnership Beyond Borders şi al Institutului Cultural Român Chişinău. Partenerii universităţii şi facultăţii sunt: Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran”, Mitropolia Banatului şi Arhiepiscopia Timişoarei, Asociaţia „Alternativa Culturală” Timişoara, Centrul Interdisciplinar de Studii Regionale al UVT, Fundaţia Interart Triade Timişoara, Televiziunea Română – Studioul Teritorial Timişoara, Radio Timişoara, Revista Orizont, Revista Banatul Lugoj, ziarul Lumina al Patriarhiei Române, ziarul Renaşterea Bănăţeană.

Comments are closed.