Itinerar pastoral

În ultima perioadă de timp Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a efectuat următorul itinerar pastoral:

– în ziua de 1 martie s-a întâlnit cu Domnul Ioan Bohancanu primarul localităţii Beba Veche, de faţă fiind şi Doamna avocat Lavinia Gavrilescu de la Centrul eparhial, întâlnirea vizând rezolvarea problemei situaţiei patrimoniale a şcolii din localitate;

– în ziua de 2 martie s-a întâlnit cu Domnul Ion Nanu primarul localităţii Racoviţa, împreună cu preoţii parohiilor de pe raza comunei, privind rezolvarea situaţiei de fond funciar a acestor parohii. De faţă au fost P.On. Părinţi Sorin Lungoci şi Marius Sfercoci de la Centrul eparhial;

– în ziua de 3 martie s-a întâlnit cu Domnul Iosif Ionel Toma primarul localităţii Giroc;

– în ziua de 4 martie a efectuat o vizită la mănăstirea Timişeni. În aceeaşi zi a oficiat Taina Maslului la biserica parohiei Timişoara Iosefin;

– în ziua de 5 martie a oficiat Sfânta Liturghie la parohia Nevrincea, protopopiatul Făget, împreună cu P.On. Părinte protopop Bujor Păcurar, P.C. Părinte paroh Aurel Fediuc şi alţi clerici, răspunsurile la Sfânta Liturghie fiind date de corul studenţilor teologi;

– în ziua de 6 martie a oficiat Sfânta Liturghie la parohia Timişoara Fratelia, protopopiatul Timişoara I, împreună cu clericii parohiei;

– în ziua de 7 martie a participat la întrunirea administrativă lunară a clericilor din protopopiatele Timişoara I şi Timişoara II, vizând probleme de natură administrativ-financiare, cu privire la impozitul pe care trebuie să-l plătească parohiile la Stat. În aceeaşi zi a participat la Denia Canonului celui Mare la parohia Timişoara Mehala;

– în ziua de 8 martie a participat la Denia Canonului celui Mare la mănăstirea Cebza;

– în ziua de 9 martie a vizitat spitalul de pediatrie „Louis Ţurcanu” din Timişoara. În aceeaşi zi a participat la Denia Canonului celui Mare la parohia Timişoara Mehala;

– în ziua de 10 martie s-a întâlnit cu membrii fundaţiei „Filantropia” din Timişoara, iar în cursul după-amiezii a participat la Denia Canonului celui Mare la parohia Checea Română;

– în ziua de 11 martie a vizitat mănăstirea sârbească „Sfântul Gheorghe” de la Birda şi s-a întâlnit cu Preasfinţitul Episcop Luchian al Budei, administrator al Eparhiei ortodoxe sârbe a Timişoarei;

– în ziua de 14 martie a vizitat clasele de Teologie de la colegiul „Carmen Sylva” din Timişoara, fiind însoţit de P.On. Părinte consilier Zaharia Pereş. Aici s-a întâlnit cu Domnul director Cornel Petroman, cadrele didactice de la disciplinele teologice şi elevii claselor. În aceeaşi zi s-a întâlnit împreună cu Cancelaria Centrului eparhial cu Domnul Daniel Dancea, redactor la cotidianul „Adevărul de seară” şi cu Domnul Ovidiu Mărăscu, redactor la cotidianul „Ziua de Vest”, pentru clarificarea unor articole apărute în cele două cotidiene. După-amiază s-a întâlnit cu Doamna decan Otilia Hedeşan de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie, cadre didactice ale catedrei de Teologie şi studenţii anului I, pentru acordarea calificativelor în conformitate cu fişa de evaluare stabilită de Comisia Facultăţilor de Teologie;

– în ziua de 15 martie a oficiat Taina Sfântului Maslu la spitalul „Clinicile Noi”. După-amiază s-a întâlnit cu Doamna decan Otilia Hedeşan de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie, cadre didactice ale catedrei de Teologie şi studenţii anului II, pentru acordarea calificativelor în conformitate cu fişa de evaluare stabilită de Comisia Facultăţilor de Teologie.

Leave a Reply