Itinerar pastoral

În ultima perioadă de timp Prea Sfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu a efectuat următorul itinerar pastoral:

– în ziua de 2 aprilie a vizitat spitalul de pediatrie „Louis Ţurcanu” din Timişoara;

– în ziua de 4 aprilie a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Cebza, săvârşind totodată şi pomenirea morţilor. În aceeaşi zi a oficiat vecernia şi slujba de rasoforie pentru două vieţuitoare de la mănăstirea Morisena;

– în ziua de 5 aprilie a oficiat Sfânta Liturghie la biserica parohiei Timişoara Mehala, protopopiatul Timişoara, împreună cu parohul şi slujitorii parohiei, săvârşind totodată şi hirotonia întru diacon a teologului Ovidiu Marinescu. În aceeaşi zi a oficiat Taina Sfântului Maslu la parohia Drinova, protopopiatul Făget, cu participarea mai multor preoţi şi credincioşi, iar seara a oficiat vecernia şi slujba călugăriei pentru un vieţuitor de la mănăstirea „Izvorul lui Miron” – Româneşti;

– în ziua de 6 aprilie a oficiat Taina Sfântului Maslu la Spitalul judeţean din Timişoara, secţia ATI;

– în ziua de 7 aprilie a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea „Sfântul Gheorghe” de la Birda, aparţinând Episcopiei ortodoxe sârbe;

– în ziua de 8 aprilie, împreună cu Domnul prof. Marin Marin expert în rezistenţă la Facultatea de Construcţii, s-a deplasat la parohia Checea, protopopiatul Timişoara;

– în ziua de 10 aprilie a participat la şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial, desfăşurată sub preşedinţia Înalt Prea Sfinţitului Mitropolit Nicolae, la care au participat şi protopopii eparhiei;

– în ziua de 11 aprilie a oficiat Sfânta Liturghie la biserica parohiei Timişoara Iosefin, protopopiatul Timişoara, în cadrul căreia a hirotonit întru diacon pe monahul Teodor Huta de la mănăstirea „Izvorul lui Miron” – Româneşti şi întru preot pe diaconul Ovidiu Marinescu, pe seama parohiei Bethausen, protopopiatul Făget.

Leave a Reply