Itinerarul pastoral al PS Episcop-vicar Paisie Lugojanul

În ultima parioadă de timp Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a efectuat următorul itinerar pastoral:
– în ziua de 15 iunie a vizitat Spitalul judeţean din Timişoara şi biserica din incinta acestuia;
– în ziua de 17 iunie a participat la şedinţa de lucru a fundaţiei „Filantropia” din Timişoara, la care au luat parte P.On. Părinte consilier Cristian Pavel şi membrii fundaţiei. În aceeaşi zi l-a primit pe Domnul Ioan Sima, primarul localităţii Cărpiniş;
– în ziua de 18 iunie a oficiat o vizită canonică la parohia Utvin, protopopiatul Timişoara I, oficiind Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, împreună cu mai mulţi clerici din eparhie, printre care P.C. Părinte paroh Ovidiu Cucer;
– în ziua de 19 iunie, a oficiat resfinţirea bisericii cu hramurile „Înălţarea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş” a parohiei Otlaca Pustă (Episcopia ortodoxă română din Ungaria), apoi Sfânta Liturghie împreună cu Preasfinţitul Episcop Siluan de la Gyula, înconjuraţi de mai mulţi preoţi şi diaconi;
– în ziua de 27 iunie a prezidat examenul de selecţie pentru ocuparea postului de preot de la parohia Buziaş I, protopopiatul Lugoj;
– în ziua de 28 iunie s-a întâlnit cu Doamna decan Otilia Hedeşan, la sediul Facultăţii de Litere, Istorie şi Teologie;
– în ziua de 29 iunie, de praznicul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, a oficiat Sfânta Liturghie la capela parohiei Recaş II, protopopiatul Timişoara II, cu prilejul hramului, răspunsurile liturgice fiind date de copii de la centrul de plasament din localitate, instruiţi de soţia preotului paroh Aurelian Milă;
– în ziua de 30 iunie a prezidat lucrările Consiliului Eparhial.

Comments are closed.