Itinerarul pastoral al PS Episcop-vicar Paisie Lugojanul

În ultima perioadă de timp Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a efectuat următorul itinerar pastoral:
– în ziua de 20 septembrie s-a întâlnit la Centrul eparhial cu comisia instituită de Consiliul eparhial în legătură cu unele probleme de patrimoniu;
– în ziua de 21 septembrie s-a întâlnit la Peciu Nou cu clericii participanţi la cercul misionar din protopopiatul Timişoara I;
– în ziua de 22 septembrie s-a întâlnit la sediul Garnizoanei Timişoara cu Domnul general Gheorghe Simina. În aceeaşi zi s-a întâlnit la Peciu Nou cu clericii participanţi la cercul misionar din protopopiatul Timişoara I;
– în ziua de 23 septembrie s-a întâlnit la Facultatea de Arte din Timişoara cu Doamna prof. Doina Mihăilescu;
– în ziua de 24 septembrie a săvârşit Sfânta Liturghie la catedrala mitropolitană, cu ocazia prăznuirii Sfântului Siluan Athonitul. În aceeaşi zi a participat la întâlnirea festivă a absolvenţilor promoţia 2000 a Facultăţii de Teologie din Timişoara;
– în ziua de 25 septembrie a oficiat vecernia la parohia Timişoara Mehala;
– în ziua de 26 septembrie a binecuvântat lucrările de la biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” a parohiei Sinersig, protopopiatul Lugoj, apoi a oficiat Sfânta Liturghie împreună cu mai mulţi clerici;
– în ziua de 27 septembrie a vizitat spitalul de pediatrie „Louis Ţurcanu” din Timişoara;
– în ziua de 29 septembrie va prezida examenul de selecţie pentru ocuparea postului vacant de preot de la parohia Timişoara Fabric Vest, protopopiatul Timişoara II;
– în ziua de 30 septembrie va luat parte la lucrările Consiliului Eparhial.

Leave a Reply