Itinerarul pastoral al PS Episcop-vicar Paisie Lugojanul

În ultima perioadă de timp Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a efectuat următorul itinerar pastoral:
– în ziua de 1 decembrie s-a întâlnit la sediul Garnizoanei Timişoara cu Domnul gen. Gheorghe Simina – comandantul Brigăzii Banat 18 Infanterie, Domnul Mircea Băcală – prefectul judeţului Timiş, Domnul Constantin Ostaficiuc – preşedintele Consiliului Judeţean Timiş şi Domnul Gheorghe Ciuhandu – primarul municipiului Timişoara;
– în ziua de 2 decembrie s-a întâlnit cu Doamna Otilia Hedeşan, decanul Facultăţii de Litere, Istorie şi Teologie, la sediul Universităţii de Vest;
– în ziua de 3 decembrie a slujit Sfânta Liturghie la catedrala mitropolitană, iar în cursul după-amiezii a slujit vecernia la parohia Timişoara Iosefin. Tot în această zi Preasfinţia Sa împreună cu angajaţii Centrului eparhial şi clerici de la catedrală l-au vizitat pe Chiriarhul eparhiei cu ocazia zilei onomastice;
– în ziua de 4 decembrie a slujit Sfânta Liturghie la parohia ortodoxă ucraineană Remetea Mică, împreună cu P.On. Părinte Ioan Piţura vicarul vicariatului ortodox ucrainean de la Sighetul Marmaţiei;
– în ziua de 5 decembrie a oficiat Sfânta Liturghie la catedrala mitropolitană, rostind şi cuvântul de învăţătură;
– în ziua de 6 decembrie a participat la Sfânta Liturghie la biserica parohiei Timişoara Iosefin;
– în ziua de 7 decembrie a oficiat Sfânta Liturghie la catedrala arhiepiscopală din Curtea de Argeş împreună cu Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Calinic al Argeşului şi Muscelului şi Preasfinţitul Episcop-vicar Emilian Lovişteanul de la Arhiepiscopia Râmnicului, cu prilejul hramului Sfintei Muceniţe Filofteia;
– în ziua de 10 decembrie a participat la concertul de colinde al grupului „Contrast” condus de diaconul Vasile Bădescu în incinta Penitenciarului Timişoara. În aceeaşi zi a oficiat Sfânta Taină a Maslului la biserica de la Spitalul judeţean din Timişoara;
– în ziua de 11 decembrie a efectuat o vizită la mănăstirea Timişeni;
– în ziua de 12 decembrie a oficiat Sfânta Liturghie la catedrala mitropolitană;
– în ziua de 13 decembrie a efectuat o vizită la spitalul de copii „Louis Ţurcanu” din Timişoara;
– în ziua de 14 decembrie a participat la Facultatea de Arte Plastice la festivitatea organizată cu prilejul împlinirii a 20 de ani de la reînfiinţare. În aceeaşi zi a participat în Aula Magna a Universităţii de Vest la concertul de colinde al corului Facultăţii de Teologie dirijat de Părintele conf. univ. dr. Nicolae Belean. Seara a participat la sfinţirea şi inaugurarea aulei şi a spaţiilor modernizate ale Academiei Române filiala Timişoara şi la ceremonia de decernare a diplomelor de studenţi şi cercetători eminenţi ai Timişoarei academice pe anul 2010.

Leave a Reply