Itinerarul pastoral al PS Episcop-vicar Paisie Lugojanul

În ultima perioadă de timp Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a efectuat următorul itinerar pastoral:
– în ziua de 2 iulie a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Dobreşti cu ocazia hramului „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare“. Au fost de faţă reprezentanţii asociaţiei „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare“ şi membrii Ligii tineretului ortodox din Lugoj;
– în ziua de 3 iulie a examinat studenţi ai Facultăţii de Teologie din Timişoara. Seara s a întâlnit cu membri ai Sfântului Sinod la Ghelari (jud. Hunedoara), pentru resfinţirea bisericii din localitate;
– în ziua de 10 iulie a târnosit biserica cu hramul „Sf. Mc. Nichita Romanul“ a filiei Nemeşeşti, parohia Coşava, protopopiatul Făget, apoi a oficiat Sfânta Liturghie împreună cu P. On. Părinte protopop Bujor Păcurar şi alţi clerici, în prezenţa unor oficialităţi locale şi judeţene;
– în ziua de 12 iulie a efectuat o vizită la biserica de la Spitalul judeţean din Timişoara;
– în ziua de 13 iulie, după amiază, a oficiat Taina Sfântului Maslu la spitalul de pediatrie „Louis Ţurcanu“ din Timişoara;
– în ziua de 14 iulie a participat la şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial, iar apoi s-a întâlnit cu membrii Consiliului parohial al parohiei Timişoara Mehala.

Leave a Reply