Lansare de carte la Reşiţa

Luni 4 mai a avut loc în sala media a redacţiei studioului Radio Reşiţa, lansarea cărţii Ecouri perene de lumină şi credinţă din Ţara Sfântă apărută la Editura « Învierea » a Arhiepiscopiei Timişoarei, al cărei autor este cunoscutul cercetător în domeniul studiilor biblice şi al iudaismului, P. On. Părinte consilier dr. Ionel Popescu.

Manifestarea s-a desfăşurat în prezenţa şi cu binecuvântarea Prea Sfinţitului Episcop Lucian al Caransebeşului.

Cartea a fost prezentată de P.On. Părinte Marius Florescu de la Biroul de presă al Arhiepiscopiei Timişoarei şi de P.On. Părinte conf. univ. dr. Vasile Petrica de la Facultatea de Teologie din Caransebeş. Au mai luat cuvântul : Domnul Sorin Frunzăverde, preşedintele Consiliului Judeţean Caraş-Severin şi Părintele autor Ionel Popescu. Apoi a luat cuvântul Chiriarhul locului care a felicitat apariţia acestui volum, îndemnând pe iubitorii de carte şi spiritualitate să petreacă prin intermediul acestei cărţi câteva momente în misterul Locurilor Sfinte.

Manifestarea a fost moderată de Domnul Doru Dinu Glăvan, directorul postului de Radio Reşiţa.

Leave a Reply